Merhabalar.

Bu yazımı, Gölhisar’a tercih yapacak arkadaşar için hazırlıyorum. Ben buraya tercih yaptığımda çoğu şey süpriz olmuştu. Hiçbir yerde güzel Gölhisar hakkında bir bilgi görememiştim. Açıkcası gidene kadar neyle karşılaşırım, okulum nasıl, yurdum nerde vs. gibi sorularla doluydu aklım. Bunlara cevaplayacağım. Hazır makale yazıyorum ve bir web sitem birazda websitenin dışına çıkarak gelecek ve gelmeyi düşünen arkadaşlar için bilgi vermeye çalışacağım. Umarım buraya tercih yapacak arkadaşlar için güzel bir makale olur.

Ben Kimim?

Ben Faruk Yıldız. İstanbul’da Yakacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Ardından mühendislik düşünürken Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümüne puanım yettiği için tercihlerimi buna göre yaptım ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi‘ni kazandım.

Gölhisar Hakkında

Gölhidar Burdur’a bağlı bir ilçedir. İnsanı olarak sayılsada Denizli‘ye daha yakındır. Denizli yaklaşık 80km iken Burdur Merkez 100km’den fazladır.  Benim gibi İstanbul’dan veya İstanbul tarafından gelecek arkadaşlar için otobüs için Denizli‘yi öneririm. Yolları daha güzel ve otogarı daha güzel. Denizli Otogarı’nda indiğinizde Gölhisar’a gelmek için Göl-Tur firmasından bilet almanız gerekiyor . Denizli – Gölhisar bilet fiyatlarıda bu yazıyı yazdığımda 22TL’dir. Yolculuk ortalama 1 Saat 30dk sürüyor. KYK’da kalacaklar için otogara gitmeden KYK’nın önünde inebilir. Gölhisar - Denizli Arası

Burdur’dan gelecek arkadaşlar otogarda indiğinde  yine Göl-Tur’dan bilet alacaklardır. Bilet fiyatı yine yazdığım tarihte 22Tl’dir. Yol 110km’dir. Otogar eski olduğundan kışın ısınmıyor, soğuk oluyor ve Gölhisar yolu Denizli yolu kadar güzel değil.

Gölhisar - Burdur Arası
Gölhisar – Burdur Arası

 

Antalya’dan gelecek arkadaşlar yine Göl-Turdan bilet alabilirler. Bilet fiyatı yazıyı yazdığımda 27Tl’dir. Yol yaklaşık 150kmdir. Antalya’dan Gölhisar’a yolculuk yaklaşık 2 saat 30-40 dk sürüyor. Uçak ile gelecek arkadaşlar için Antalya’yı öneririm. Hava-limanından tramvay ile otogara geçebilir. Otogardan Göl-tur ile Gölhisar’a gelebilir.

Gölhisar - Antalya Arası
Gölhisar – Antalya Arası

Bu bilet saatlerine ve online bilet  alabilceğiniz Göl-Tur’un sitesi; Göltur Turizm Online

Gölhisar Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Hakkında

Üniversite bilgidiğim kadarıyla daha önceden Anadolu Lisesi’ymiş. Hatta haritalarda Gölhisar Anadolu Lisesi diye geçer bu sizi yanıltmasın.

Gölhisar Kredi Yurtlar kurumu konumu

Sonradan üniversite halini almış. Daha yeni yeni üniversite olmaya başlıyor. Üniversitenin ilk öğrencilerindenim. 2018-2019 yılında eğitime başlamıştır. Okula ilk geldiğimizde sıralar yok, bilgisayar bölümü okumamıza rağmen bilgisayarlar yok haldeydi. Müdürlerimiz ve Öğretmenlerimiz bunları hızlıcana hallettiler. Yaklaşık 1 ay içinde sıralar ve bilgisayarlar geldi. Okulda bu sene yaklaşık 50 kişiydik kazanan 60 küsür kişi vardı diğerleri hazırlık okuyorlardı.

Okula geldiğimizde okul, üniversite gibi değildi. Müdürlerimiz, Müdür yardımcılarımız gerçekten elinden geldikleri kadar bizlere yardımcı olmaya çalıştılar. Sürekli isteklerimizi, şikayerlerimizi dinlemek isterler hemen bunlara çözüm bulmaya çalışırlardı ve bulurlardıda.

İlk senemiz koca okulda tek bölüm olan Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri oldu. 2019-2020 eğitim yılında yeni açılacak olan 2 bölüm daha var. Bunlar Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü ve Tapu Kadastro bölümleridir. Zaten bu yazıyıda, üniversite hakkında, yurt hakkında, ulaşım hakkında bilgi vermek için hazırlıyorum.

Aslında okula bakıldığında eksikliği çok olduğu kadarda güzel kurslar, güzel laboratuvarlarda açılıyor. Bunlara örnek; okulumuzda bateri ve bateri hocamız var. Bateri öğrenmek isteyen arkadaşlar için çok güzel oluyor. Elektro Gitar var, 3D laboratuvarımızda elektrik ve elektronik çoğu şey bulunuyor. Proje yapmak isteyenler için güzel bir ortam. vs. vs daha bir çok olanak bulunuyor. Yeni arkadaşlar geldikce okul daha güzel bir ortamda daha güzel işler çıkartacağımıza eminim.

Okulun dış görüşünüşü paylaştığım fotoğraflar ve videolardada göreceksiniz bir meslek lisesinden bir farkı yok. Bu fotoğraflar okulumuzun web sitesindede mevcuttur. Okulumuzun web sitesi; Gölhisar Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu

 

Sağ tarafta görünen yapıtlar KYK’dır.

 

 

Gölhisar Kredi ve Yurtlar Kurumu Hakkında

Okulumdan çok yurdumu sevdiğimi söylebilirim. Yurt gerçekten ülkede sayılacak bir kaç yurtlardan biridir. Ülkede bildiğim kadarıyla çok fazla kız-erkek karma bir şekilde devlet yurdu yok. Gölhisar Kredi ve Yurtlar Kurumu bu seçili yurtlardan biridir. Buradaki insanlar da öyledir. Çünkü yemek olsun odaların hijyeni olsun her konuda bir adım öndedir. Müdür olsun, personeller olsun yemekhanedeki ablalara kadar herkes güler yüzlüdür. Herkes işini severek yaptığından güzel, samimi ve sıcak bir ortam oluyor.

Yurt 3 binadan oluşuyor. Bunlar 1 ana bina, 1 erkek bloğu ve 1 kadın bloğudur. Bahçesinde 1 futbol sahası, 2 tane etrafı kapanabilir kamelyalar mevcuttur. Kamelyalardan birinin etrafı su dolu gölet. İçinde televizyon ve ufolardı mevcuttur. Oldukca gösterişli ve hoş bir yurt.

Güvenlik bakımından çok çok disiplinlidir. Kadın bloğuna hiçbir şekilde erkek sokulmuyor ve aynı şekilde erkek bloğuna herhangi bir bayanın girmesi imkansız hale getirilmiş. Bayan bloğunun kapısında ki güvenlikler bayandır. Aynı şekilde erkek bloğunun kapısında ki güvenliklerde erkeklerden oluşuyor. Ortak alanlar ve özel alanlar mevcuttur. Kız bloğunun önüne erkekler gidemiyor.  Erkek bloğunun önünede kızlar gelemiyor.

Yurdun whatsapp grupları ve instagram hesapları vardır. Herhangi bir sorunda hemen hızlıcana çözüm üretiliyor. Odalar 4 kişiliktir. İlk seneniz ise odalarınız karma bir şekilde veriliyor. Kışın ısınma, sıcak su problemi vs. hiç bir sıkıntısı oluyor. Yurdu kötülemek isteyenler hiçbir kötü yanını bulamazlar.

Hatta bir arkadaşım çarşıda bir yurtla anlaşırken ‘KYK’ya ambulans gitmiyor’ , ‘Sıcak suları yok’, ‘Elektrik kesiliyor’ vs. vs bir çok şey dedikleri için başvuru bile yapmamış. Tabiki aslını öğrenince pişman oluyor. Yurtta yapabilceğiniz bir sürü etkinlikler mevcuttur. Yurt 750-800 kişilik olduğu için aslında küçük bir kasaba gibi oluyor. Dışarıda banklarda oturanlar, etüt salonlarında ders çalışanlar, kantinde oturanlar, masa tenisi, langırt, hokey oynuyanlar oluyor. Çok güzel ortamlar oluyor. (Bu oyunların hiçbiri ücretli değildir.)

Bu yazıda kendi düşüncelerimle Gölhisar KYK , Uygulamalı Bilimler Yüksek Okul hakkında öğrenci olmakla ilgili bir şeyler anlatmaya çalıştım. Birkaç arkadaşta olsa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Her şeyi anlatılamayacak kadar güzel ya da kötü yanları var. Burayı tercih edip kazanan arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun. Merak ettiklerinizi ve daha fazla öğrenmek istediklerinizi websitenin iletişim sayfasından veya  instagramdan @farukkyldzx  , @yildizscript sayfalarından iletişim kurabilir. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. 🙂

Kendi galerimden birkaç poz;

Gölhisar Kbirya Antik Kenti

Gölhisar kredi ve yurtlar kurumu2