İnstagram Hikayelerinde Usta Olma İpuçları ve Püf Noktaları

Instagram her geçen saniyede daha da büyüyor ve burada Instagram hikayelerinize tarz kazandırmak için bazı ipuçları ve püf noktaları var.

Instagram, web’deki en popüler fotoğraf ve video paylaşım sosyal ağ hizmetlerinden biridir. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından geliştirildi ve 2010 yılında iOS uygulaması olarak lanse edildi. Daha sonra 2012 yılında Google Play mağazasında göründü. Halen Facebook Inc.’in mülkiyetindedir. 2010’da piyasaya sürüldükten sonra, Instagram iki ayda bir milyon kayıtlı kullanıcıyla, yılda 10 milyon ve sonraki yılda 800 milyon ile hızlı bir şekilde popülerlik kazandı. Fotoğraf becerilerinizi sergilemek, markanızı tanıtmak, işinizi çevrimiçi ortamda yürütmek, içerik oluşturucular, etkileyiciler ve benzerleri için harika bir platform.

Instagram, zaman içinde yeni özellikler eklemeye devam eden büyük bir geliştirici ekibine sahiptir. Günümüzdeki Instagram, beş yıl öncesine göre zengin özelliklere sahip bir uygulama. Instagram Stories, 2016 yılında artan bir güncelleme olarak yolunu açan bir özelliktir. Instagram’da bir şekilde veya Instagram hikayelerinden habersizseniz, kullanıcıların fotoğraf çekmelerine, efektler ve katmanlar eklemelerine ve bunları Instagram hikayelerine eklemelerine olanak tanır. Hikayeler 24 saat sonra siliniyor. Postlarınız, Instagram yayınınızda görünmez. Instagram’daki hikayelerin tanıtımından 3 yıl önce tanıtılan Snapchat Stories ile birçok benzerliği paylaşıyor. Snapchat’in yinelemesine benzese de, Instagram Hikayeleri, Snapchat’le karşılaştırıldığında günde iki kez aktif kullanıcılara sahip.

Bu yüzden daha fazla uzatmadan, sizlere ipuçları ve püf noktaları paylaşmaya başlayalım.

Instagram Hikayeleri İpuçları

Fotoğrafların veya Videoların İstenmeyen Kırpmalarını Önleyin

Instagram, 18: 9 form faktöründe fotograflari destekliyor. Akıllı telefon endüstrisinde daha uzun boy oranı şu anda trend olmasına rağmen, dikey yönde medya tüketimi için oldukça rahatsız edici. Aynısı Insta hikayeleri için de geçerli. Instagram, fotoğraflarınızı veya videolarınızı, daha uzun boy oranını taklit edebilecek şekilde kırpma eğilimindedir. Ancak, en önemli konuların kırpılmaması için içeriğinizi manuel olarak yeniden boyutlandırabilirsiniz. İstenmeyen kırpmayı önlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Instagram hikayelerine eklemek istediğiniz telefonunuzdaki galeriden resim veya videoyu açın.
 • Galerinizden paylaşın düğmesine tıklayın ve Instagram logolu “Hikayeler” i seçin. Şimdi, seçtiğiniz fotoğrafınız veya videonuzla Instagram Story arayüzüne yönlendirileceksiniz.
 • Şimdi, tüm fotoğrafınız veya videonuz çerçeveye girene kadar içeriğinizi genişletin.

Instagram Hikayelerinize Daha Fazla Renk Ekleyin

Kuşkusuz, birinin dikkatini çekmenin en iyi yolunun işleri renkli hale getirmektir. Varsayılan olarak, Instagram, bir avuç ton içeren bir palet sağlar. Bilmeyebilirsiniz ama metninize palet üzerinde bulunmayan renkler ekleyebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapabilirsiniz.

 • Hikaye arayüzünden kalem simgesine veya “Aa” simgesine dokunun. Bunları ekranınızın sağ üst köşesinden bulabilirsiniz.
 • Artık renk paletini ekranınızın alt kısmına doğru görebileceksiniz. Özel renk kaydırıcısı görünene kadar herhangi bir renge dokunup basılı tutun.
 • İstediğiniz tonu, pratikte mümkün olan hemen hemen tüm tonlardan oluşan renk kaydırıcısından seçin.

Metinlerinizi Gökkuşağı Etkisi Verin.

Birçoğumuz Instagram hikayelerimizdeki metnin tamamı için aynı rengi kullanıyoruz. Aynı renkler çok renkli metinler için çekici olmayabilir. Metinlerle gökkuşağı efektini elde etmek için parmak jimnastiği konusunda iyi olmalısın. Bunu yapmak için bu adımları izleyin.

 • Hikaye arayüzünde, “Aa” simgesine dokunun ve beğeninize göre bir metin yazın.
 • Yazma işini bitirdikten sonra, renk kaydırıcısı görünene kadar renk paletine uzun dokunun.
 • Şimdi, aynı anda metin boyunca başka bir parmağı sürüklerken degrade boyunca bir parmağınızı sürükleyin.

Bu ustalaşmak için birkaç denemeye ihtiyacınız var ve zaman ayırmaya değer. Usta oldukdan sonra , sonuç güzel olacak, hikayeleriniz renklerle dolacak. 🙂

Metninizde Alt Gölge Efekti Oluşturma

Metinlerinizin gölgesini bırakmak, Instagram hikayenize hoş bir görsel çekicilik katabilir. Metinlerinize boyut ve derinlik katarken Instagram’da bulunan farklı yazı tiplerini denemekten daha alt gölge efekti eklemek daha iyidir. Instagram hikayelerine metinlerinize gölge efekti eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Hikaye arayüzünden “Aa” simgesine dokunun ve başlığınızı yazın.
 • Şimdi, ilk adımda yaptığınız şeyleri tekrarlayın. Bununla, başlığı aynı yazı tipinde, ancak farklı renkte tekrar yazmak anlamına gelir.
 • Daha sonra, her iki metni de gölgelendirecek gibi görünecek şekilde düzenlemelisiniz. Bir katmanı diğerinin üzerine hafif merkezli olmayan bir şekilde yerleştirin.

Ombre Metinleri Yaratın

Ombre Metni, birbiriyle gölgelenen renkleri veya tonları olan bir metindir; özellikle rengin açıktan koyuya kadar derecelendirildiği kumaşlarda kullanılır. Bu, Instagram hikayelerinizde metinlerinize benzersiz bir görsel efekt ekleyebilir. Instagram hikayeleriniz üzerinde Ombre Metinleri efektini denemek için bu adımları izleyin.

 • Hikaye arayüzünden “Aa” simgesine dokunun ve başlığınızı yazın.
 • Metin için bir renk seçin.
 • Tüm metninizi seçin, ardından genişletilmiş renk paleti ortaya çıkacak şekilde bir rengi basılı tutun. Metninizin bir harfinin seçimini kaldırın ve parmağınızı aynı rengin daha açık veya daha koyu tonuna getirin ya da aşağıya hareket ettirin.
 • Her karakter kaplanana kadar bu işlemi tekrarlayın.

Videoların Sesiyle Oynat

Instagram, Stories olarak tutulacak resimlere ek olarak kısa videolar eklememize izin verir. Bazen harika bir videoya sahip olabiliriz ancak sesi rahatsız edicidir veya hikayenizin tüm özünü mahvedebilecek saçma bir arka plan gürültüsü vardır. Bu durumda, videonuzu renklendirmek için InShot kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu uygulamayı cihazınıza kurmak ve bu uygulamayı kullanarak videonuzu açmak. Şimdi, müzik ekleyebilir veya arka plandaki gürültüyü azaltabilir veya kaldırabilirsiniz. Uygulama iyi bir fon müziği koleksiyonuna veya işi yapacak müziklere sahip. Arayüz kullanımı da oldukça kolaydır. İşlemi tamamladıktan sonra videoyu kaydedebilir ve Instagram Hikayelerinize ekleyebilirsiniz. Uygulamayı indirmek için aşağıda ki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Video Editor & Photo Editor – InShot

Videolarınızı Hızlandırın

Instagram, videoların 15 saniyeden daha kısa bir sürede Hikayelerin bir parçası olmasını sağlar. Bazen harika bir klip çekmiş olabilirsiniz ancak zaman sınırı kısıtlamaları nedeniyle bu filmi yükleyemezsiniz. Böyle bir senaryoda, Microsoft’un HyperLapse uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim. Arayüz kullanımı çok kolaydır ve yapmanız gereken tek şey, klibinizi uygulamaya aktarmak ve hızı ayarlamak ve işini yapmaktır. Ek olarak, birçok kamerada bulunan Elektronik Görüntü Sabitleme algoritmaları kadar mükemmel olmasa da videolarınızı dengeleyebilir. Uygulamayı aşağıda ki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Microsoft Hyperlapse Mobile

İnstagram Hikayede ki ilgi çekecek bir kaç ipucularından bahsettik. Umarım bunlar günlük hayatınızı ve sosyal medya hesabınız için kolaylık olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir